Aeres MBO Barneveld krijgt in 2017 definitief de officiële status van dierentuin. Hiermee is Aeres de eerste onderwijsinstelling in Nederland en zelfs Europa met een dierentuinvergunning en daar zijn we trots op! 

Vergunning toegekend

Houd je meer dan tien verschillende wilde diersoorten, heb je een publieke functie zoals een school die heeft, en ben je meer dan zeven dagen per jaar open voor publiek? Dan ben je volgens de wet in wezen een dierentuin. Dat Aeres MBO Barneveld meer dan tien wilde diersoorten heeft, is direct duidelijk als je het terrein oploopt. Je ziet onder andere allerlei vogels, vissen, reptielen, knaagdieren, alpaca’s, vogelspinnen, kamelen en landbouwdieren. Er zijn zo’n 2.000 dieren verdeeld over 300 diersoorten op het terrein. Overigens hoef je in Barneveld geen olifanten of tijgers achter tralies te verwachten, die horen in grotere dierentuinen thuis. Toch is de wereld van Aeres MBO Barneveld uniek in Nederland: een onderwijsinstelling met een dierentuinvergunning, waarbij conservatie, dierecologie en educatie is verweven in het onderwijsprogramma.  

Verrijking onderwijs

De dierentuin past bij de mbo-school in Barneveld die al 75 jaar onderwijs verzorgt op het gebied van dieren. Jaarlijks krijgen meer dan 2000 studenten uit heel Nederland hier les in het verzorgen van dieren. Zij leren en werken letterlijk tussen de dieren. Een deel van de studenten gaat later in grotere dierenparken werken, maar ook als paraveterinair dierenartsassistent krijgen ze met exotische dieren te maken. Waar mogelijk betrekt de onderwijsinstelling de studenten bij de organisatie van de dierentuin. Hierdoor leren ze mee te werken in een professionele dierentuin omgeving en nemen ze deze ervaring mee wanneer ze later aan de slag gaan in de dierensector.

Studenten en docenten samen verantwoordelijk
Door de vergunning heeft de school educatieve mogelijkheden. De studenten runnen de dierentuin en zijn, onder begeleiding, verantwoordelijk. Ze leren zo dat dierverzorging geen kantoorbaan is, maar dat het 365 dagen per jaar en 24 uur per dag doorgaat. Ook in de vakanties dus. De school betrekt de studenten daarnaast bij de inrichting van de verblijven, zodat ze kunnen ontdekken wat er allemaal bij komt kijken.

 

Toegang tot kennis
De vergunning brengt met zich mee dat studenten toegang hebben tot kennis van andere dierentuinen en de procedures die binnen een dierentuin gelden. Denk daarbij aan registratie dierencollectie, conservatie, beveiliging en communicatie.

Samenwerking met andere dierenparken
Aeres MBO Barneveld werkt dankzij de dierentuinstatus samen met organisaties als de European Association of Zoos and Aquaria (EAZA), het internationale soorteninformatiesysteem Species360 (ZIMS) en SZH voor levend erfgoed. Als dierentuin kunnen we deelnemen aan fokprogramma’s, dieren uitwisselen en het helpt studenten bij het vinden van stageplaatsen. Twee voorbeelden van de samenwerking daarvan zijn het European Professional Zookeeper Qualification Framework. Dit is een Erasmus+- project waar partners uit zes verschillende landen bij betrokken zijn.